Essay
Vance Electronics expects to make 100,000 Bluetooth speakers during 2014.Direct materials cost per unit are estimated at $12,and direct labor cost is expected to be $4 per unit.The total manufacturing overhead for the year is budgeted at $850,000.
Required:
1)Calculate the amount of overhead that should be allocated to each speaker during the year.
2)Assume that,during the month of October,Vance made and sold 8,000 speakers.What would the cost of goods sold be for the month?
3)Assume that the company sells the speakers at cost plus 40% of cost.What would be the selling price for each speaker?
Correct Answer:

Verified
1)$850,000 ÷ 100,000 units = $...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q13: The split-off point:<br>A) is the point at
Q17: What are cost objects? List examples of
Q49: Which of the following is not an
Q52: Indicate whether each of the following statements
Q54: Financial reporting standards require that joint costs:<br>A)
Q106: Because Fenwick Company has significant swings in
Q121: Parr Corporation makes three products,X,Y,and Z.Expected
Q133: Costs that can be traced to a
Q142: A predetermined overhead rate is calculated using
Q144: Services performed by service departments for the