Solved

Nuts-2-U Ltd

Question 118

Essay

Nuts-2-U Ltd.purchased 1,000 bags of pecans at a total cost of $6,920.In addition,the company incurred $100 for transportation and grading.The pecans were graded as follows: Nuts-2-U Ltd.purchased 1,000 bags of pecans at a total cost of $6,920.In addition,the company incurred $100 for transportation and grading.The pecans were graded as follows:   Assuming the relative sales value method is used to allocate joint costs: (a) Give the entry to record the purchase,assuming perpetual inventory records are kept.Include transportation and sorting costs in the entry.Show computations. (b) Give the valuation of the ending inventory,assuming the following quantities on hand (show computations):   Total $ Assuming the relative sales value method is used to allocate joint costs:
(a) Give the entry to record the purchase,assuming perpetual inventory records are kept.Include transportation and sorting costs in the entry.Show computations.
(b) Give the valuation of the ending inventory,assuming the following quantities on hand (show computations): Nuts-2-U Ltd.purchased 1,000 bags of pecans at a total cost of $6,920.In addition,the company incurred $100 for transportation and grading.The pecans were graded as follows:   Assuming the relative sales value method is used to allocate joint costs: (a) Give the entry to record the purchase,assuming perpetual inventory records are kept.Include transportation and sorting costs in the entry.Show computations. (b) Give the valuation of the ending inventory,assuming the following quantities on hand (show computations):   Total $ Total $

Correct Answer:

verifed

Verified

blured image blured image $8,700 \[\begin{array}{l}
\text { (b) ...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions