Multiple Choice
Leonesio Corporation makes a product that uses a material with the following standards:
The company budgeted for production of 3,100 units in August, but actual production was 3,200 units. The company used 27,600 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 29,000 kilos of the direct material at a total cost of $118,900. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
-The materials price variance for August is:
A) $2,900 U
B) $2,624 U
C) $2,900 F
D) $2,624 F
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q26: The labor rate variance measures the difference
Q157: The labor efficiency variance is labeled favorable
Q171: Handerson Corporation makes a product with the
Q173: The following materials standards have been established
Q174: The following data have been provided by
Q175: Handerson Corporation makes a product with the
Q178: Milar Corporation makes a product with the
Q179: Glaab Inc.has provided the following data concerning
Q180: Descamps Inc. has provided the following data
Q181: Luma Inc. has provided the following data