Multiple Choice
(Appendix 6A) Dallavalle Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations:
The company does not have any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative expenses. During its first year of operations, the company produced 32,000 units and sold 31,000 units. The company's only product is sold for $238 per unit.
-Assume that the company uses a variable costing system that assigns $10 of direct labor cost to each unit that is produced.The unit product cost under this costing system is:
A) $170 per unit
B) $214 per unit
C) $93 per unit
D) $103 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q11: Souffront Corporation manufactures and sells one product.
Q30: (Appendix 6A) Labadie Corporation manufactures and sells
Q31: (Appendix 6A) Union Corporation manufactures and sells
Q32: (Appendix 6A) Marcelin Corporation manufactures and sells
Q33: (Appendix 6A) Leheny Corporation manufactures and sells
Q34: (Appendix 6A) Dallavalle Corporation manufactures and sells
Q36: (Appendix 6A) Letcher Corporation manufactures and sells
Q37: Guillaume Corporation manufactures and sells one product.The
Q38: (Appendix 6A) Stubenrauch Corporation manufactures and sells
Q40: Valcarcel Corporation manufactures and sells one product.The