Multiple Choice
If the price of gasoline is $2.99 per U.S.gallon, what is the cost per liter? (1 L = 1.06 qt)
A) $0.30/L
B) $0.79/L
C) $1.27/L
D) $2.99/L
E) $12.66/L
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q31: What is the area, in square centimeters,
Q36: Iron has a density of 7.86 g/cm<sup>3</sup>.
Q47: The density of mercury is 13.6 g/cm<sup>3</sup>.
Q68: Give examples of three physical properties.
Q84: A pure yellow crystalline substance, when heated
Q96: What is the mass of 1.00 dm<sup>3</sup>
Q112: An American engineer who had been transferred
Q115: The number 9.64870 * 10<sup>5</sup> contains how
Q116: How many cubic centimeters of an ore
Q145: The city of Los Angeles is now