menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Chemistry
  3. Study Set
    Chemistry Study Set 3
  4. Exam
    Exam 1: Chemistry: The Study of Change
  5. Question
    If the Price of Gasoline Is $2
Solved

If the Price of Gasoline Is $2

Question 119

Question 119

Multiple Choice

If the price of gasoline is $2.99 per U.S.gallon, what is the cost per liter? (1 L = 1.06 qt)


A) $0.30/L
B) $0.79/L
C) $1.27/L
D) $2.99/L
E) $12.66/L

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q31: What is the area, in square centimeters,

Q36: Iron has a density of 7.86 g/cm<sup>3</sup>.

Q47: The density of mercury is 13.6 g/cm<sup>3</sup>.

Q68: Give examples of three physical properties.

Q84: A pure yellow crystalline substance, when heated

Q96: What is the mass of 1.00 dm<sup>3</sup>

Q112: An American engineer who had been transferred

Q115: The number 9.64870 * 10<sup>5</sup> contains how

Q116: How many cubic centimeters of an ore

Q145: The city of Los Angeles is now

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines