Multiple Choice
The Carter Corporation makes products A and B in a joint process from a single input, R. During a typical production run, 50,000 units of R yield 20,000 units of A and 30,000 units of B at the split-off point. Joint production costs total $90,000 per production run. The unit selling price for A is $4.00 and for B is $3.80 at the split-off point. However, B can be processed further at a total cost of $60,000 and then sold for $7.00 per unit.
-If product B is processed beyond the split-off point,the financial advantage (disadvantage) as compared to selling B at the split-off point would be:
A) $36,000 per production run
B) $96,000 per production run
C) ($42,000) per production run
D) ($10,000) per production run
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q33: Bruce Corporation makes four products in a
Q34: Melbourne Corporation has traditionally made a subcomponent
Q38: The Wester Corporation produces three products with
Q39: Norgaard Corporation makes 8,000 units of part
Q96: Paine Corporation processes sugar beets in batches
Q138: Two or more products that are produced
Q157: The Freed Corporation produces three products, X,
Q214: A study has been conducted to determine
Q258: It may be a good decision to
Q339: Payment of overtime to a worker in