Solved

Producing 10,000 Units of a Cell Phone Requires $300,000 of Prime

Question 63

Multiple Choice

Producing 10,000 units of a cell phone requires $300,000 of prime costs, uses 2,000 machine hours, and takes 1,200 setup hours. The activity rates are $40 per machine hour and $100 per setup hour. What is the unit cost of a cell phone?


A) $60
B) $40
C) $50
D) $100
E) $30

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions