Multiple Choice
Figure 2-2.Lonborg Co. had the following beginning and ending inventory balances for the year ended December 31, 2011:
In addition, direct labor costs of $30,000 were incurred, overhead equaled $42,000, materials purchased were $27,000 and selling and administrative costs were $22,000. Lonborg Co. sold 25,000 units of product during the year at a sales price of $5.00 per unit.
-Refer to Figure 2-2. What was the amount of cost of goods sold for the year?
A) $102,000
B) $97,500
C) $106,500
D) $128,500
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q40: Match the costs that follow to the
Q59: Select the appropriate classification for each of
Q101: The revenue per unit is called cost.
Q144: Describe the purpose of the three inventory
Q144: Materials that become part of a product
Q152: A variable cost is one that does
Q152: Talcum Inc. had materials inventory at July
Q153: Figure 2-4.Junko Company makes financial calculators. During
Q159: Non-manufacturing costs include<br>A) marketing and administration.<br>B) direct
Q197: As costs are used up in the