Solved

Pillow Company Sells One of Its Products for $35 Each

Question 70

Multiple Choice

Pillow Company sells one of its products for $35 each.Sales volume averages 2,400 units per year.Recently,its main competitor reduced the price of its product to $30.Pillow Company expects sales to drop dramatically unless it matches the competitor's price.In addition,the current profit per unit must be maintained.Information about the product (for production of 2,400) is as follows:  SQ AQ Actual Cost Materials (kilograms)  7,2008,000$12,000 Labour (hours)  1,5001,6008,000 Setups (hours)  01,6002,500 Material handling (moves)  05001,500 Warranties (number repaired)  03006,000\begin{array}{lrrr} &\underline{\text { SQ}}&\underline{\text { AQ}}& \underline{\text { Actual Cost}}\\\text { Materials (kilograms) } & 7,200 &8,000 & \$ 12,000 \\\text { Labour (hours) } & 1,500 & 1,600 & 8,000 \\\text { Setups (hours) } & 0 & 1,600 &2,500 \\\text { Material handling (moves) } & 0 & 500 & 1,500 \\\text { Warranties (number repaired) } & 0 & 300 & 6,000\end{array}

What is the non-value-added cost per unit?


A) $3.475
B) $4.190
C) $4.525
D) $4.875

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions