Solved

A Company Purchased 130 Units for $30 Each on 31

Question 50

Multiple Choice

A company purchased 130 units for $30 each on 31 January.It purchased 200 units for $35 each on 28 February.It sold 200 units for $60 each from 1 March to 31 December.If the company uses the weighted-average inventory costing method,calculate the amount of cost of sales on the income statement for the year ending 31 December.(Assume the company uses the perpetual inventory system. )


A) $6606
B) $3900
C) $10,900
D) $7000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions