Multiple Choice
Evanston Manufacturing Company reported the following information for the year 2012:
Number of units produced 4,800
Number of units sold 5,250
Cost of goods manufactured $460,800
Cost of goods sold $488,250
Sales Revenue $1,260,000
Gross Profit $771,750
Operating expense $724,900
What was the unit product cost (cost to make one unit of product) ?
(Please round to the nearest cent.)
A) $87.77
B) $262.50
C) $93.00
D) $96.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q10: Accounting, legal and administrative costs are included
Q11: South State Company used $71,000 of
Q12: GAAP requires companies to treat product costs
Q13: Advertising and marketing costs are included in
Q14: Repair and maintenance costs of vehicles used
Q16: Manufacturing overhead includes indirect costs, such as
Q17: Which of the following applies to the
Q18: The following information pertains to Bright
Q19: The following information pertains to Bright
Q20: Which of the following events would NOT