Multiple Choice
London Plastics sells a product for $15.00 per unit.The product requires $4.00 per unit in variable costs to produce it.The company plans on selling 12,000 units of this product.If the monthly fixed costs are $84,000,the total sales revenue will be
A) $70,000.
B) $84,000.
C) $154,000.
D) $180,000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q96: A company has fixed costs of $60,000
Q144: Product costs and period costs receive similar
Q165: Which of the following is not an
Q183: Selected information regarding a company's most recent
Q184: Rustic Living Furniture Company manufactures furniture at
Q185: Country Furniture Company manufactures furniture at its
Q190: Direct materials for a company were $500,000;manufacturing
Q191: Pink Ribbon Shoppe,a clothing retailer,had the following
Q192: Joe's Bottling Company provided the following expense
Q253: Indirect materials and indirect labor are _