Multiple Choice
During its first year of operations,Forrest Company paid $30,000 for direct materials and $50,000 in wages for production workers.Lease payments,utility costs,and depreciation on factory equipment totaled $15,000.General,selling,and administrative expenses were $20,000.The average cost to produce one unit was $2.50.How many units were produced during the period?
A) 40,000
B) 46,000
C) 38,000
D) None of these.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q55: Is McDonald's a manufacturing company or a
Q56: Upstream costs are classified as product costs
Q57: The Sarbanes-Oxley Act allows,but does not require,a
Q58: Steuben Company produces dog houses.During the
Q59: Most internal users of accounting information need
Q61: Which of the following types of labor
Q62: Depreciation on manufacturing equipment is an indirect
Q63: During its first year of operations,Silverman Company
Q64: Product costs are immediately recorded in expense
Q65: Randall Company manufactures chocolate bars.The following