Essay
The management of Hillsboro Industries is evaluating whether the company should continue manufacturing a component or buy it from an outside supplier. Based upon their accounting records, it appears that it costs the company $80 per unit to make the component. The $80 cost per component was determined as follows: Hillsboro Industries uses 10,000 components per year. After Ricardo Inc. submitted a bid of $70 per component, some members of management felt they could reduce costs by buying from outside and discontinuing production of the component.
If the component is obtained from Ricardo Inc., $5 of fixed manufacturing overhead per unit would be avoided and Hillsboro's unused production facilities could be leased to another company for $30,000 per year.
Based upon relevant cost differences, should Hillsboro Industries make or buy the component? Include your supporting calculations.
Correct Answer:

Verified
There is a $40,000 difference...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q101: Future costs that differ between alternatives.
Q102: Which of the following statements regarding a
Q103: Unit costs not computed on the same
Q104: Mann Corporation has a joint process, which
Q105: Amortization on old or new equipment is
Q106: The point where products become distinguishable after
Q107: Book value is defined as<br>A) disposal value.<br>B)
Q108: Speck Company manufactures a part for its
Q109: All fixed costs are irrelevant and only
Q111: Differential cost is a synonym for<br>A) detrimental