Solved

Vernon Mills,Inc During This Period,the Company Produced 4,800 Units of This Product

Question 192

Essay

Vernon Mills,Inc.is a large producer of men's and women's clothing.The company uses standard costs for all of its products.The standard costs and actual costs per unit of product for a recent period are given below for one of the company's product lines:
 Standard Cost  Actual Cost  Standard: 4.0 metres at $5.40 per metre $21.60 Actual: 4.4 metres at $5.05 per metre $22.22 Direct Labour:  Standard: 1.6 hours at $6.75 per hour $10.80 Actual: 1.4 hours at $7.30 per hour $10.22 Variable Overhead:  Standard: 1.6 hours at $2.70 per hour $4.32 Actual: 1.4 hours at $3.25 per hour $4.55 Total Cost per Unit $36.72$36.99\begin{array}{|l|r|r|}\hline & \text { Standard Cost } & \text { Actual Cost } \\\hline \text { Standard: } 4.0 \text { metres at } \$ 5.40 \text { per metre } & \$ 21.60 & \\\hline \text { Actual: } 4.4 \text { metres at } \$ 5.05 \text { per metre } & & \$ 22.22 \\\hline \text { Direct Labour: } & & \\\hline \text { Standard: } 1.6 \text { hours at } \$ 6.75 \text { per hour } & \$ 10.80 & \\\hline \text { Actual: } 1.4 \text { hours at } \$ 7.30 \text { per hour } & & \$ 10.22 \\\hline \text { Variable Overhead: } & & \\\hline \text { Standard: } 1.6 \text { hours at } \$ 2.70 \text { per hour } & \$ 4.32 & \\\hline \text { Actual: } 1.4 \text { hours at } \$ 3.25 \text { per hour } & & \$ 4.55 \\\hline \text { Total Cost per Unit } & \$ 36.72 & \$ 36.99 \\\hline\end{array}
During this period,the company produced 4,800 units of this product.A comparison of standard and actual costs for the period on a total cost basis is given below:
 Actual Costs: 4,800 units at $36.99$177,552 Standard Costs: 4,800 units at $36.72$176,256 Difference in Cost-Unfavourable $1,296\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Actual Costs: } 4,800 \text { units at } \$ 36.99 & \$ 177,552 \\\hline \text { Standard Costs: } 4,800 \text { units at } \$ 36.72 & \$ 176,256 \\\hline \text { Difference in Cost-Unfavourable } & \$ 1,296 \\\hline\end{array}
There was no inventory of materials on hand at the beginning of the period.During the period,21,120 metres of materials were purchased,all of which were used in production.
Required:
a)(Appendix 10B)For direct materials,compute the price and quantity variances for the period and prepare journal entries to record all activity relating to direct materials for the period.
b)(Appendix 10B)For direct labour,compute the rate and efficiency variances and prepare a journal entry to record the incurrence of direct labour cost for the period.
c)For variable overhead,compute the spending and efficiency variances.

Correct Answer:

verifed

Verified

a)Materials Price Variance:
blured image ...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions