Solved

The Lahn Company Produces and Sells a Single Product Actual Cost and Usage Figures for the Past Month Follow

Question 21

Essay

The Lahn Company produces and sells a single product.Standards have been established for the product as follows:
 Direct Materials 5kgs@$3.50/1 b.=$17.50/ unit  Direct Labour 3hrs@$5.50/hr=$16.50/ unit \begin{array}{|l|l|}\hline \text { Direct Materials } & 5 \mathrm{kgs} @ \$ 3.50 / 1 \mathrm{~b} .=\$ 17.50 / \text { unit } \\\hline \text { Direct Labour } & 3 \mathrm{hrs} @ \$ 5.50 / \mathrm{hr}=\$ 16.50 / \text { unit } \\\hline\end{array}
Actual cost and usage figures for the past month follow:
 Units Produced 750 Direct Materials Used 4,000 kilograms  Direct Materials Purchased $14,400(4,500kgs) Direct Labour Cost $11,200(2,000hrs)\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Units Produced } & 750 \\\hline \text { Direct Materials Used } & 4,000 \text { kilograms } \\\hline \text { Direct Materials Purchased } & \$ 14,400(4,500 \mathrm{kgs}) \\\hline \text { Direct Labour Cost } & \$ 11,200(2,000 \mathrm{hrs}) \\\hline\end{array}
Required:
Prepare journal entries to record:
a)The purchase of raw materials.
b)The usage of raw materials in production.
c)The incurrence of direct labour cost.

Correct Answer:

verifed

Verified

* $5.50 per hr.* 3 hrs per uni...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions