Multiple Choice
Crispy Company manufactures a part for its production cycle.The annual costs per unit for 5,000 units of the part are as follows: The fixed factory overhead costs are unavoidable.Another company has offered to sell 5,000 units of the same part to Crispy Company for $15 per unit.The facilities currently used to make the part could be rented out to another manufacturer for $20,000 a year.Crispy Company should ________.
A) make the part to save $1 per unit
B) make the part to save $3 per unit
C) buy the part to save $1 per unit
D) buy the part to save $3 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q6: Schumann Company manufactures two products: Hats and
Q7: Superbowl Corporation manufactures two products,Footballs and Helmets.The
Q9: Bermuda Triangle Corporation has a joint process
Q10: _ are relevant in deciding whether to
Q12: _ costs are costs that continue even
Q13: Christina is considering leaving her current position
Q67: A scarce resource restricts or constrains the
Q99: Nestle Company paid $130,000 for a machine
Q128: The _ is the juncture in manufacturing
Q130: When deciding whether to add or delete