Multiple Choice
LL Company produces and sells a product that has variable costs of $9 per unit and fixed costs of $200,000 per year.If production decreases from 50,000 to 40,000 units,the cost per unit will ________.
A) increase by $1
B) increase by $13
C) decrease by $1
D) decrease by $14
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q9: Qualitative factors do not affect a make-or-buy
Q18: Variable expenses are divided into avoidable and
Q22: Inventory turnover is the number of times
Q35: The term opportunity cost applies to a
Q37: What would be a consideration in a
Q41: The disposal value of old equipment is
Q42: _ old equipment is relevant in a
Q44: Brian Company manufactures a part for its
Q74: Unavoidable costs are never relevant in deciding
Q101: In deciding whether to add or delete