Solved

Nebraska Company Produces and Sells 20,000 Units at $20 Per

Question 101

Multiple Choice

Nebraska Company produces and sells 20,000 units at $20 per unit.Nebraska Company's product cost is calculated as follows: Nebraska Company produces and sells 20,000 units at $20 per unit.Nebraska Company's product cost is calculated as follows:   A total of 500 setups at a cost of $120 per setup are required to produce the 20,000 units.Nebraska Company has received a special order to sell 5,000 units at $10 per unit.Nebraska Company has excess capacity available,but these 5,000 units would require 60 setups.If Nebraska Company accepts the special order,what is Nebraska's increase in net income? A) decrease $5,000 B) increase $20,000 C) increase $5,000 D) increase $2,800 A total of 500 setups at a cost of $120 per setup are required to produce the 20,000 units.Nebraska Company has received a special order to sell 5,000 units at $10 per unit.Nebraska Company has excess capacity available,but these 5,000 units would require 60 setups.If Nebraska Company accepts the special order,what is Nebraska's increase in net income?


A) decrease $5,000
B) increase $20,000
C) increase $5,000
D) increase $2,800

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions