Multiple Choice
Coyote Company processes copper ore into two products,C and U.The ore costs $5 per pound and conversion costs are $15 per pound.Coyote Company plans to produce 40,000 pounds of Product C and 20,000 pounds of Product U from 60,000 pounds of ore.Product C sells for $30 per pound and Product U sells for $40 per pound.Assume the company uses the relative-sales-value method of allocating joint costs.What amount of joint costs is allocated to Product U?
A) $0
B) $400,000
C) $480,000
D) $685,714
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q39: Ernie Company makes three types of products.The
Q41: Cubic feet are the logical cost driver
Q42: Pepcid is a fast-food restaurant that sells
Q43: For costs that accountants cannot directly trace
Q46: Murphy Company has two service departments,Maintenance and
Q47: Colts Company manufactures three products from a
Q48: The use of actual cost rates for
Q49: Seahawks Company has two service departments,Maintenance and
Q103: The _ method recognizes that some service
Q112: Activity-based costing systems focus on accumulating costs