Solved

Crabapples Inc

Question 165

Multiple Choice

Crabapples Inc. purchases and sells dry fruit boxes. The following information summarizes its operating activities for 2015: Crabapples Inc. purchases and sells dry fruit boxes. The following information summarizes its operating activities for 2015:   If Crabapples sold 5,000 boxes of dry fruits during the year, what is the cost per box of dry fruits? A) $72.28 B) $32.75 C) $10.55 D) $19.75 If Crabapples sold 5,000 boxes of dry fruits during the year, what is the cost per box of dry fruits?


A) $72.28
B) $32.75
C) $10.55
D) $19.75

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions