Essay
A manufacturer using standard costing system has purchased raw material of 250 units at the actual cost of $2 per unit. The standard cost per unit of raw material is $1.85. Give journal entry to record the material cost variance at the time of purchase.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q114: The aggregate of direct materials cost and
Q116: The exceptions under management by exception can
Q119: Unfavorable variances are subtracted from each other
Q120: The management of Alpha Company has calculated
Q121: Elite Brand Company uses standard costs for
Q123: An efficiency variance measures how well the
Q123: Onyx Company has prepared a static budget
Q128: The fixed overhead volume variance is a
Q141: A favorable variance reflects a decrease in
Q170: A static budget presents financial data at