Multiple Choice
A company has monthly fixed costs of $96,000. The variable costs are $8.00 per unit. If the sales price of a unit is $14.00 and we sell $8000 units, the total sales revenue will be
A) $48.
B) $96,000.
C) $112,000.
D) $95,950.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Receipt of materials is part of the
Q39: Winner's Sporting Equipment manufactures sporting goods. Selected
Q40: Zoolander Inc. manufacturers high end fashion accessories
Q41: Direct labor for a company was $145,800;
Q42: Certain materials used in a manufacturing plant
Q44: Which element of the value chain would
Q45: The costs incurred to transport merchandise to
Q46: Marginal cost is essentially variable cost because
Q47: Direct labor for a company was $145,100;
Q48: Country Furniture Company manufactures furniture at its