Essay
Getting to school for your 8 a.m. class doesn't leave much time for breakfast, and you are quite hungry by the time class ends. It is a long walk to the cafeteria, the lines are long once you get there, and you find yourself having to decide between having breakfast and getting to your next class on time. Many of your friends have expressed the same problem. The administration has agreed to let you set up a table just outside the building where you will sell various snacks for $1 each. You have agreed to pay the administration $400 per month and salaries to your friends to run the business will be another $400 per month. It will cost you 60 cents each to buy the pre-packaged snacks. You believe you can sell 2,500 snack packs per month.
a. What are the total fixed costs per month?
b. What are the total variable costs per month?
c. What is the fixed cost per snack pack?
d. What is the variable cost per snack pack?
e. What is the average cost per snack pack?
f. What is the average profit margin per snack pack?
g. Based on your analysis, should you start the snack pack business?
Correct Answer:

Verified
a. $800 ($400 + $400)
b. $1,500 (60 cent...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
b. $1,500 (60 cent...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q62: What is the promotion of products and
Q63: A snow removal business would be classified
Q64: A company is deciding whether to purchase
Q65: Chicago Steel's operating activities for the year
Q66: A _ cost is always irrelevant.<br>A)conversion<br>B)differential<br>C)sunk<br>D)manufacturing
Q68: The activities in the value chain must
Q69: Before these materials are used to manufacture
Q70: The balance sheet of a service company
Q71: Sydney's Barbecue manufactures barbecue equipment for consumers
Q72: A relevant cost in determining whether to