Solved

Candy Factory Uses the Following Standard Costs for a Single

Question 49

Multiple Choice

Candy Factory uses the following standard costs for a single unit of product: Candy Factory uses the following standard costs for a single unit of product:   Actual data for the month showed overhead costs of $475,000 for 26,300 units produced. What is the difference between actual overhead costs and standard overhead costs allocated to products? A) $317,200 favorable B) $317,200 unfavorable C) $314,000 favorable D) $314,000 unfavorable Actual data for the month showed overhead costs of $475,000 for 26,300 units produced. What is the difference between actual overhead costs and standard overhead costs allocated to products?


A) $317,200 favorable
B) $317,200 unfavorable
C) $314,000 favorable
D) $314,000 unfavorable

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions