Solved

Johnson Production Company Uses Just-In-Time Production and Accounting Methods

Question 54

Essay

Johnson Production Company uses just-in-time production and accounting methods. On June 1, Johnson sold 200 units of product for $12.00 per unit. Each unit included $8.00 of direct materials cost and $2.00 of conversion costs. Johnson recorded the revenues of $2,400 in one entry, and then recorded the cost of goods sold in a second entry. Please provide the journal entry to record the cost of goods sold.
Johnson Production Company uses just-in-time production and accounting methods. On June 1, Johnson sold 200 units of product for $12.00 per unit. Each unit included $8.00 of direct materials cost and $2.00 of conversion costs. Johnson recorded the revenues of $2,400 in one entry, and then recorded the cost of goods sold in a second entry. Please provide the journal entry to record the cost of goods sold.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions