Multiple Choice
If she spends all of her income on uglifruits and breadfruits, Maria can just afford 11 uglifruits and 4 breadfruits per day.She could also use her entire budget to buy 3 uglifruits and 8 breadfruits per day.The price of uglifruits is 6 pesos each.How much is Maria's income per day?
A) 115 pesos
B) 105 pesos
C) 114 pesos
D) 119 pesos
E) None of the above.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q37: In the economy of Mungo, discussed in
Q38: Your budget constraint for the two goods
Q39: Ads in a slick business magazine are
Q40: If you could exactly afford either 4
Q41: Felicity is studying economics and political science.She
Q43: Brenda likes hot dogs and Coca-Cola.Hot dogs
Q44: If she spends her entire budget, Heidi
Q45: If there are two goods and the
Q46: Thomas consumes coffee (C)and doughnuts (D).His budget
Q47: Quincy lives on pretzels and seafood salads.The