Multiple Choice
If you have an income of $40 to spend, commodity 1 costs $2 per unit, and commodity 2 costs $10 per unit, then the equation for your budget line can be written
A) x1 + 5x2 = 20.
B) x1/2+x2/10 = 40.
C) (x1 + x2) /12 = 40.
D) 3x1 + 11x2 = 41.
E) 12(x1 + x2) = 40.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q6: Young Alasdair loves lollipops and hates oatmeal.To
Q7: Your budget constraint for the two goods
Q8: Ed Moore and his family live in
Q9: If all prices are doubled and money
Q10: Isabella thrives on two goods: lemons and
Q12: If there are two goods with positive
Q13: A consumer prefers more to less of
Q14: Deadly Serious, II, studying for his M.B.A.,
Q15: Harold lives on Doritos and seafood salads.The
Q16: Eduardo spends his entire income on 9