Multiple Choice
Miss Muffet insists on consuming 2 units of whey per 1 unit of curds.If the price of curds is $3 and the price of whey is $3, then if Miss Muffett's income is m, her demand for curds will be
A) 3C + 3W = m.
B) m/3.
C) 3m.
D) 3m/3.
E) m/9.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q38: Clarissa's utility function is U(r, z)= z
Q39: Katie Kwasi's utility function is U(x<sub>1</sub>, x<sub>2</sub>)=
Q40: If Charlie's utility function were X <sup>6</sup><sub>A
Q41: Murphy's utility function is U(x, y)= min{4x
Q42: For m > p<sub>2</sub>, the demand functions
Q44: Harry has $10 to spend on cans
Q45: Carlos consumes only two goods, apples and
Q46: Robert's utility function is U(x, y)= min{4x,
Q47: In economic theory, the demand for a
Q48: A good is a luxury good if