Multiple Choice
the production function is f(L, M) = 4L1/2 M1/2, where L is the number of units of labor and M is the number of machines used.If the cost of labor is $100 per unit and the cost of machines is $16 per unit, then the total cost of producing 7 units of output will be
A) $140.
B) $406.
C) $112.
D) $280.
E) None of the above.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q16: Suppose that Nadine has a production function
Q17: Suppose that Nadine has a production function
Q18: suppose that a new alloy is invented
Q19: Suppose that in the short run, the
Q20: Suppose that in the short run, the
Q21: Al's production function for deer is f(x<sub>1</sub>,
Q23: Suppose that Nadine has a production
Q24: Al's production function for deer is f(x<sub>1</sub>,
Q25: suppose that a new alloy is
Q26: suppose that a new alloy is invented