Multiple Choice
Rocco's Pasta Bar makes manicotti according to an old family recipe which states M = min{5/4C, 5P}, where M, C, and P are pounds of manicotti, cheese, and pasta respectively.If cheese costs $3 per pound and pasta costs $4 per pound, how much would it cost to produce 20 pounds of manicotti in the cheapest way possible?
A) $64
B) $48
C) $16
D) $33.33
E) $20
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q3: Douffelberry juice is a mild intoxicant, prized
Q4: A firm has fixed costs of $4,000.Its
Q5: The law firm of Dewey, Cheatham, and
Q6: Two firms, Wickedly Efficient Widgets (WEW)and Wildly
Q7: If the production function for tuna casseroles
Q9: If there are increasing returns to scale,
Q10: Using existing plant and equipment, Priceless Moments
Q11: A competitive firm with output y has
Q12: Nadine has a production function 2x1 +
Q13: A competitive firm uses three factors of