Solved

Regular Production Costs $25 Per Unit and Selling a Unit

Question 6

Multiple Choice

Regular production costs $25 per unit and selling a unit represents a cash inflow of $30 per unit. Assume that all units reflected on the forecast will be sold. What is the cumulative net cash flow at the end of April?  Month  Forecast  Regular Production  Tanuary 250250 February 200200 March 300300 April 400400\begin{array} { | l | c | c | } \hline { \text { Month } } & \text { Forecast } & \text { Regular Production } \\\hline \text { Tanuary } & 250 & 250 \\\hline \text { February } & 200 & 200 \\\hline \text { March } & 300 & 300 \\\hline \text { April } & 400 & 400 \\\hline\end{array}


A) $10,000
B) $12,000
C) $5,750
D) $2,000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions