Solved

Aqua Primavera,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)$75

Question 142

Multiple Choice

Aqua Primavera,Inc.has provided the following information for the year.  Units produced 11,000 units  Sales price $500 per unit  Direct materials $45 per unit  Direct labor $30 per unit  Variable manufacturing overhead $55 per unit  Fixed manufacturing overhead $480,000 per year  Variable selling and administration costs $75 per unit  Fixed selling and administration costs $300,000 per year \begin{array} { | l | r | l | } \hline \text { Units produced } & 11,000 & \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 500 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 45 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 30 & \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 55 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 480,000 & \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administration costs } & \$ 75 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administration costs } & \$ 300,000 & \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


A) $75
B) $85
C) $130
D) $174

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions