Solved

McIntosh,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing? (Round

Question 39

Multiple Choice

McIntosh,Inc.reports the following information:  Beginning Finished Goods Inventory 50 units  Units produced 570 units  Units sold 620 units  Sales price $120 per unit  Direct materials $24 per unit  Direct labor $15 per unit  Variable manufacturing overhead $19 per unit  Fixed manufacturing overhead $15,500 per year  Variable selling and administrative costs $5 per unit  Fixed selling and administrative costs $13,500 per year \begin{array} { | l | r | l | } \hline \text { Beginning Finished Goods Inventory } & 50 & \text { units } \\\hline \text { Units produced } & 570 & \text { units } \\\hline \text { Units sold } & 620 & \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 120 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 24 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 15 & \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 19 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 15,500 & \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 5 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 13,500 & \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing? (Round your answer to the nearest cent.)


A) $85.19
B) $58.00
C) $61.19
D) $113.88

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions