Multiple Choice
A company had 260 units of inventory at a cost of $152 each on January 1. On June 5, the company purchased 460 units for $172 each. On November 10, the company purchased 160 units for $212 each. On December 15, the company sold 520 units. Given this information, determine the cost of the 520 units sold using the weighted average periodic inventory method. (Do not round your intermediate calculations; round the final answer to nearest dollar amount.)
A) $67,920
B) $69,920
C) $90,149
D) $92,149
E) $152,557
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q131: Explain the difference between the retail inventory
Q208: The assignment of costs to the cost
Q209: The cost of goods purchased will differ
Q210: A company had inventory on November 1
Q211: As part of its year end adjusting
Q212: In a period of rising prices, FIFO
Q213: To avoid the time-consuming process of taking
Q214: An overstated beginning inventory will _ cost
Q216: The inventory valuation method that results in
Q217: A company has inventory of 15 units