menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Financial and Managerial Accounting Study Set 1
  4. Exam
    Exam 18: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis
  5. Question
    A Product Sells for $200 Per Unit,and Its Variable Costs
Solved

A Product Sells for $200 Per Unit,and Its Variable Costs

Question 181

Question 181

Multiple Choice

A product sells for $200 per unit,and its variable costs per unit are $130.Total fixed costs are $420,000.If the firm wants to earn $35,000 pretax income,how many units must be sold?


A) 6,500.
B) 6,000.
C) 500.
D) 5,000.
E) 5,500.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q4: A cost that changes as volume changes,but

Q86: Assume that sales are predicted to be

Q110: Watson Company has monthly fixed costs of

Q111: A company manufactures and sells a product

Q127: A _ cost is one that includes

Q176: The following information is available for Alba

Q177: Wang Co.manufactures and sells a single product

Q183: Fielder Productions reports the following information:<br> <img

Q185: Define the break-even point of a company.

Q204: A firm produces and sells a product

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines