Solved

A Product Sells for $30 Per Unit and Has Variable

Question 191

Multiple Choice

A product sells for $30 per unit and has variable costs of $18 per unit.The fixed costs are $720,000.If the variable costs per unit were to decrease to $15 per unit,fixed costs increase to $900,000,and the selling price does not change,break-even point in units would:


A) Increase by 20,000.
B) Equal 6,000.
C) Increase by 6,000.
D) Decrease by 20,000.
E) Not change.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions