Multiple Choice
A manufacturer sells his product at $23 per unit,selling all he produces.His fixed cost is $18,000 and his variable cost per unit is $18.50.The level of production at which the manufacturer breaks even is
A) 3000 units.
B) 3500 units.
C) 4000 units.
D) 4500 units.
E) 5000 units.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q163: The number of solutions of the system
Q164: Suppose the supply and demand equations for
Q165: Determine whether the following lines are parallel,perpendicular
Q166: For the parabola y = f(x)= 2
Q167: State whether the following function has a
Q169: Determine a linear function f(x),given f(2)= 0.5;
Q170: In 1986 the stock in a biotechnology
Q171: Graph the function y = f(x)= <img
Q172: Find the x-intercept made by the line
Q173: A function describing the value of a