Solved

A Manufacturer Has to Produce Annually 360 Units of a Product

Question 2

Short Answer

A manufacturer has to produce annually 360 units of a product that are sold at a uniform rate during the year.The production cost for each unit is $200,and carrying costs (insurance,interest,storage,and so on)are estimated to be 10% of the value of average inventory.Set-up costs per production run are $100.Find the economic lot size.

Correct Answer:

verifed

Verified

Related Questions