Solved

Using the Information Given Below for a Company That Uses

Question 256

Essay

Using the information given below for a company that uses a perpetual inventory system,calculate the ending inventory using weighted average.
 Units  Unit Cost  Beginning inventory 100$10 Jan. 5 purchased 4012 Jan. 10 sold 60 Jan. 15 purchased 7013Jan. 25 sold 50\begin{array} { | l | c | r | } \hline & \text { Units } & { \text { Unit Cost } } \\\hline \text { Beginning inventory } & 100 & \$10 \\\hline \text { Jan. 5 purchased } & 40 &12 \\\hline \text { Jan. 10 sold } & 60 &- \\\hline \text { Jan. 15 purchased } & 70 &13 \\\hline \text {Jan. 25 sold } & 50 &- \\\hline\end{array}

Correct Answer:

verifed

Verified

blured image *$1,480/140 units =...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions