Multiple Choice
A company has the choice of either selling 1,000 defective units as scrap or rebuilding them. The company could sell the defective units as they are for $4.00 per unit. Alternatively, it could rebuild them with incremental costs of $1.00 per unit for materials, $2.00 per unit for labor, and $1.50 per unit for overhead, and then sell the rebuilt units for $8.00 each. If the company rebuilds the units, rather than selling them as scrap, what is the incremental impact on income?
A) Income will increase by $8,000.
B) Income will decrease by $500.
C) Income will decrease by $4,500.
D) Income will increase by $4,000.
E) Income will increase by $500.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q52: In evaluating capital budgeting alternatives, there are
Q53: Epsilon Co. can produce a unit
Q54: The _ is computed by discounting the
Q55: Maxim manufactures a hamster food product called
Q56: Identify at least three reasons for managers
Q58: A company is planning to introduce
Q59: A company is trying to decide
Q60: A company's required rate of return, typically
Q61: Poe Company is considering the purchase
Q62: A company purchases a machine for $800,000.