Essay
A company must decide between scrapping or rebuilding units that do not pass inspection. The company has 15,000 such units that cost $6 per unit to manufacture. The units were built to satisfy a special order, which must still be satisfied if the defective units are scrapped. The units can be sold as scrap for $2.50 each or they can be reworked for $4.50 each and sold for the full price of $9.00 each. If the units are sold as scrap, the company will have to build 15,000 replacement units and sell them at the full price.
Required:
(1) What is the net return from selling the units as scrap?
(2) What is the net return from reworking and selling the units?
(3) Should the company sell the units as scrap or rework them?
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q12: Soar Incorporated is considering eliminating its mountain
Q13: Presented below are terms preceded by letters
Q14: A company buys a machine for $76,000
Q15: The following data concerns a proposed
Q16: Marshall Company currently manufactures one of its
Q18: When the amount invested differs substantially across
Q19: Poe Company is considering the purchase
Q20: The concept of incremental cost is the
Q21: A limitation of the internal rate of
Q22: Paxton Company can produce a component of