Multiple Choice
Jefferson Co. uses the following standard to produce a single unit of its product: variable overhead $6 (2 hrs. per unit @ $3/hr.) . Actual data for the month show variable overhead costs of $150,000, and 24,000 units produced. The total variable overhead variance is:
A) $78,000U.
B) $0.
C) $6,000F.
D) $78,000F.
E) $6,000U.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q53: The standard materials cost to produce 1
Q54: Jake Co. has prepared the following
Q55: A company uses the following standard
Q56: A flexible budget is based on a
Q57: If ending variance account balances are material,
Q59: Wren Company determined that in the production
Q60: Georgia, Inc. has collected the following data
Q61: Fletcher Company collected the following data
Q62: Summerlin Company budgeted 4,000 pounds of material
Q63: A company uses the following standard