Multiple Choice
Zhang Industries budgets production of 300 units in June and 310 units in July. Each finished unit requires 4 pounds of raw material K, which costs $5 per pound. Each month's ending inventory of raw materials should be 30% of the following month's budgeted production. The June 1 raw materials inventory has 360 pounds of raw material K. Compute budgeted cost of purchases for raw material K for June.
A) $4,400.
B) $6,200.
C) $6,000.
D) $6,100.
E) $6,060.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q10: Cahuilla Corporation predicts the following sales
Q11: The usual budget period for most companies
Q12: Memphis Company anticipates total sales for April,
Q13: Bioclean Co., a merchandiser, sells a
Q14: Addams, Inc., is preparing its master
Q16: In preparing a budget for the last
Q17: Use the following information to prepare a
Q18: Flagstaff Company has budgeted production units of
Q19: Ratchet Manufacturing anticipates total sales for August,
Q20: Cahuilla Corporation predicts the following sales