Multiple Choice
Answer the following questions using the information below:
Peggy's Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit. In the first month of operation, 2,000 units were produced and 1,750 units were sold. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the month includes:
-What is cost of goods sold per unit using variable costing?
A) $20
B) $23
C) $30
D) $45
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q97: Answer the following questions using the information
Q100: Theoretical capacity is the level of capacity
Q102: There is NOT an output-level variance for
Q103: _ method(s)expense(s)direct material costs as cost of
Q104: Answer the following questions using the information
Q106: Match each of the following items with
Q115: The effect of spreading fixed manufacturing costs
Q138: If the unit level of inventory increases
Q158: The main difference between variable costing and
Q161: The budgeted fixed manufacturing cost rate is