Multiple Choice
Product X is sold for $32 a unit and Product Y is sold for $48 a unit. Each product can also be sold at the splitoff point. Product X can be sold for $10 and Product Y for $8. Joint costs for the two products totaled $2,000 for January for 300 units of X and 250 units of Y. What are the respective joint costs assigned each unit of products X and Y if the sales value at splitoff method is used?
A) $2.96 and $4.44
B) $4.00 and $4.55
C) $4.00 and $3.20
D) $4.55 and $4.55
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q6: The focus of joint costing is on
Q63: Oregon Lumber processes timber into four products.
Q66: The sales value at split-off method of
Q69: A negative consequence of recording byproducts in
Q70: The benefits-received criteria for allocating joint costs
Q71: The products of a joint production process
Q72: How much (if any)extra income would Morton
Q110: The net realizable value (NRV) method allocates
Q112: In each of the following industries, identify
Q121: What are the two methods to account