Solved

Sequoyah, Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)

Question 29

Multiple Choice

Sequoyah, Inc. reports the following information:  Units produced 540 units  Units sold 540 units  Sales price $160 per unit  Direct materials $30 per unit  Direct labor $15 per unit  Variable manufacturing overhead $10 per unit  Fixed manufacturing overhead $20,000 per year  Variable selling and administrative costs $5 per unit  Fixed selling and administrative costs $10,000 per year \begin{array} { | l | r | l | } \hline \text { Units produced } & 540 & \text { units } \\\hline \text { Units sold } & 540 & \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 160 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 30 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 15 & \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 10 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 20,000 & \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 5 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 10,000 & \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


A) $60
B) $82
C) $55
D) $105

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions