Multiple Choice
Use this information about Penny, Inc. to answer the questions that follow.
Penny, Inc. employs a process costing system. Direct materials are added at the beginning of the process. Here is information about the July activities:
-Using the FIFO method, the cost per equivalent unit for materials used during July was
A) $10.78
B) $10.33
C) $9.78
D) $10.65
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q98: The journal entry to record the flow
Q99: Zang Co. manufactures its products in a
Q100: Use this information about the Finishing Department
Q101: If a company uses average costing instead
Q102: In the manufacture of 8,000 units of
Q104: The cost of production report reports the
Q105: Lean manufacturing is a business philosophy that
Q106: The three categories of manufacturing costs comprising
Q107: Equivalent units should be computed separately for
Q108: The cost per equivalent unit of direct