Multiple Choice
Nurix,Inc.is a business consulting firm.During the month of February,Nurix earned $56,400 of revenues by providing services to 48 clients.Operating expenses for February were $10,500 and non-operating expenses were $6,000. What is the unit cost per service? (Round your answer to the nearest cent. )
A) $125.00
B) $218.75
C) $1,175.00
D) $10,625.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q9: The following information relates to Carried
Q13: Jasper,Inc.reports the following cost information for
Q16: Star Health,Inc.is a fitness center in
Q19: Fuchsia,Inc.provides automobile repair services in the
Q28: Manufacturing companies have inventory accounts,but merchandising companies
Q58: Which of the following correctly describes the
Q80: Knowing the unit cost per item helps
Q105: Which of the following correctly describes Just-in-Time
Q189: A budget is a managerial accounting tool
Q233: Seria,Inc.has received a bulk order from an