Solved

Allentown Aqua,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)$55

Question 93

Multiple Choice

Allentown Aqua,Inc.has provided the following information for the year.  Units produced 11,000 units  Sales price $400 per unit  Direct materials $20 per unit  Direct labor $35 per unit  Variable manufacturing overhead $70 per unit  Fixed manufacturing overhead $470,000 per year  Variable selling and administration costs $90 per unit  Fixed selling and administration costs $240,000 per year \begin{array} { | l | r | r|} \hline \text { Units produced } & 11,000 &\text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 400 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 20 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 35& \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 70& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 470,000& \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administration costs } & \$ 90& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administration costs } & \$ 240,000 &\text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


A) $55
B) $105
C) $125
D) $168

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions